صفحه اصلی  >  راهنمای کاربردی تولید و نصب پنجره های یو پی وی سی - بخش دوم
راهنمای کاربردی تولید و نصب پنجره های یو پی وی سی - بخش دوم راهنمای کاربردی تولید و نصب پنجره های یو پی وی سی - بخش دوم (تعداد بازدید : 1183)
نویسنده :  فهیمه نوروش - کارشناس بازاریابی

با توجه به اهمیت استفاده از پنجره های یو پی وی سی و نقش کیفیت عملیات نصب در کیفیت نهایی در و پنجره یو پی وی سی، واحد بازاریابی پروفیل کتزولت (KOTZOLT ) ادامه مطالب مربوط به راهنمای کاربردی تولید و نصب پنجره های یو پی وی سی را برای فعالان این صنعت به اشتراک گذاشته است. این مطالب برگرفته از مقالات پنجره ایرانیان و دستورالعمل ارائه شده توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی می باشد.

بخش دوم:

انتظارات عملکردی: با توجه به اهمیت پنجره ها که یکی از اجزاء اصلی ساختمان هستند به دلیل خاص بودن این محصول، در رده محصولات زینتی در داخل و خارج از ساختمان قرار می گیرد. لذا از این رو انتظاراتی مانند شکیل بودن، عایق سرما و گرما،...و را در بردارد، در کل باید انتظارات عملکردی بسیاری را برآورده سازد که مهمترین آنها تامین امکان بهره گیری ا زنور طبیعی و مشاهده محیط بیرون ساختمان است . خوشبختانه ، امروزه فناوری های متعددی مطرح شده و برای تمامی نقاط ضعفی که شرح داده شده راه حل های مناسبی ارائه شده است . در اینجا توضیحات مختصری در زمینه های مختلف مرتبط با پنجره های نوین و خصوصیات کلی آنها داده می شود.

تامین ایمنی در برابر آتش :

معمولا پنجره ها نمی توانند به مدت طولانی در برابر حرارت ناشی از حریق دوام بیاورند و در هر صورت لازم است تمهیداتی در نظر گرفته شود. تامین این انتظارات هم به مشخصات فنی پنجره  بستگی دارد و هم به جزییات نصب پنجره به دیوار و مهمترین این اصول به شرح زیراست:

-         حصول اطمینان از عدم نفوذ هوا و آتش ، از درزهای بین پنجره و دیوار

-         حصول اطمینان از مقاومت کافی اتصالات د رزمان وقوع حریق، با در نظر گرفتن نیروها و تنش های بهره برداری و گرمای تولید شده در زمان حریق

 

تامین شرایط بهداشت ساکنین و بهره برداران :

یکی از انتظارات اصلی مطرح در مورد پنجره ها ، لزوم تامین شرایط بهداشت ساکنین و بهره برداران است .بدیهی است در صورتیکه گروه طراح،تولید کننده و گروه نصب توجه لازم را به این موضوع مهم معطوف نکنند خطرهای جدی سلامتی و جان ساکنین و بهره برداران را تهدید خواهد کرد و هریک از گروههای فوق در تبعات و مشکلات ایجاد شده به سهم خود مسول خواهد بود.

مقاومت در برابر بارهای اعمال شده:

بارهای داخلی : پنجره های ساخته شده با شیشه های دوجداره و یراق آلات پیچیده به مراتب سنگین تر از پنجره های قدیمی هستند در نتیجه لازم است تامین مقاومت کافی در برابر بارهای وارد شده د رنظر گرفته شود. که مهمترین آنها

-         دما ، رطوبت داخل

-         صدا (درموارد خاص)

بارهای خارجی : بارهای خارجی مثل باد، باران ، تغییرات دما و زلزله باید حتما در طراحی پنجره ها در نظر گرفته شود.

بارباد:

پنجره ها باید مقاومت کافی در برابر نیروهای ناشی از باد را داشته باشند. از این رو بایددر زمان دادن سفارش پنجره از حسن انتخاب مشخصات پروفیل تقویتی برحسب ابعاد استاندارد اطمینان حاصل نمود.

بارهای اعمل شده در دوره بهره برداری :

در طول عمر پنجره هنگام بازو بسته کردن پنجره ها نیروهای وارد شده به پنجره زیاد است که این نیروها در جهات مختلف به پنجره فشار می آورد .از طرف دیگر دربرخی موارد ، پنجره باید به قدری مقاوم باشند که انتظارات درخصوص ایمنی و محافظت پنجره در برابر سرقت را تامین کند.

بارهای مربوط به انبساط و انقباض های حرارتی ناشی از تغییرات دما :

با تغییرات دما ، ابعاد جزای مختلف را داریم و ازاین رو تنش های موضعی به بخش هایی از پنجره وارد می شود.

انتقالات نیروها به ساختمان :

پیچ و رول پلاک ها اسفنج های پلی یورتان یا دیگر اسفنج های درزبندی برای تضمین انتقال بارهای پنجره به ساختمان کافی نیستند در نتیجه لازم است قطعات اتکایی مناسب در نظر گرفته شود.

تاریخ: ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
منبع: برگرفته از مجله پنجره ایرانیان و دستورالعمل راه، مسکن و شهر سازی فصل دوم
© تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به شرکت kotzolt تعلق دارد
طراحی سایت از پارسیان مهر