صفحه اصلی  >  راهنمای کاربردی تولید و نصب پنجره های یو پی وی سی - بخش سوم
راهنمای کاربردی تولید و نصب پنجره های یو پی وی سی - بخش سوم راهنمای کاربردی تولید و نصب پنجره های یو پی وی سی - بخش سوم (تعداد بازدید : 1155)
نویسنده :  فهیمه نوروش - کارشناس بازاریابی

با توجه به اهمیت کاربرد و تولید و نحوه نصب در و پنجره های یو پی وی سی، واحد بازاریابی پروفیل کتزولت (KOTZOLT ) تلاش می کند ادامه مطالب مربوط به راهنمای نصب در و پنجره یو پی وی سی را در فصل های متوالی در اختیار فعالان این صنعت قرار می دهد.

محدود کردن میزان انتقال حرارت

جدارهای شفاف باید طوری طراحی شود که امکان کنترل میزان ورود نور و انرژی خورشیدی را در ماههای مختلف سال تامین نمایند و در عین حال انتقال حرارت و صدا بندی توسط این جدارها باید منطبق با ضوابط و مقررات لازم الاجرا دراین زمینه باشد. راه دیگر اینکه میتوان پروفیل رابه صورت دو تکه مثل آلومینیوم که ضریب حرارتی بالایی دارد ساخت و اتصال دو قسمت به یکدیگر توسط یک قطعه پلاستیکی با ضریب هدایت حرارت اندک انجام شود. در پنجره های یو پی وی سی برای سبک سازی پروفیل حفره هایی در پروفیل قرار می دهند که با افزایش در حفره ها در جهت عمود بر جهت جریان حرارت تاثیر گذاشته و باعث کاهش ضریب انتقال حرارت شود.در حالت عادی پروفیل ها با 3ردیف حفره هستند که در واقع تنها 2 ردیف حفره اثر بخشی لازم رادراین راستا دارد ، زیرا در حفره میانی تقویت کننده فولادی کار گذاشته می شودکه اثر لایه هوا را از بین می برد. در مواردی که کاهش ضریب انتقال حرارت قاب مد نظر است ، به جای 3 ردیف حفره از پروفیل هایی با 5 ردیف یا بیشتر استفاده می شود.

به حداقل رسانیدن پل های حرارتی با دیوار

قسمت عمده پل های حرارتی پنجره در داخل پروفیل های پنجره و شیشه چند جداره ایجاد می شود و دلیل آن استفاده از مواردی است که ضریب هدایت حرارت بالایی دارند. لازم است برای بهبود عملکرد حرارتی پنجره های نوین ، یکی از راه حل های زیر در دستور کار قرار گیرد:

-         از پیش قاب های چوبی استفاده شود.

-         پیش قاب حذف شود و پنجره مستقیما به سفت کاری دیوار متصل شود.

-         عایق حرارتی روی پیش قاب را کاملا پوشش دهد و به خوبی به پروفیل قاب پنجره بچسبد.

درصورت بکار گیری راه دوم برای به حداقل رسیدن پل حرارتی لازم است فاصله بین پنجره و دیوار به صورت سراسری یا موضعی با عایق حرارتی پر شود.

هوابندی و آب بندی :

پنجره باید بتواند در شرایط مختلف فشار های مثبت و منفی که از جهات مختلف برآن وارد می شودرا تحمل کند. برای آب بندی نیز انتظارات مشابهی وجود دارد ، پنجره باید بتواند باران و باد شدید را در برابر نفوذ آب مقاومت کند.پنجره باید از هر دو بعد عملکرد خوبی داشته باشد تا اهداف زیر تامین شود.

-         داشتن درزبندهایی با انعطاف پذیری بالا

-         چفت شدن قسمت بازشو، در چند نقطه برای جلوگیری از تغییر شکل در اثر اختلاف فشار یا دما در هر دو طرف

-         طراحی مجاری تخلیه آب به گونه ای در اثر اختلاف فشار هوا به داخل هدایت نشود.

صدا بندی:

بسته به محل ساختمان و نمای آن میزان افت صوتی که انتظار می رود متفاوت است . بهبود عملکرد صوتی جدارهای خارجی ساختمان با استفاده از پنجره هایی با مشخصات صوتی برتر و با در نظر گرفتن روش های نصب مناسب با درزبندی بسیار خوب صورت می گیرد.

حفظ کارایی در طول دوره بهره برداری :

در فصل های قبلی ،مقاومت در برابر نیروهای مختلف را بررسی کردیم . این اعمال نیروها یا به دلیل قابل توجه بودن آنها و یا به دلیل تعدد دفعات اعمال آن می تواند منجر به خارج شدن از تنظیم ، خراب شدن سیستم های بازو بست و حتی شکستن قسمتی از پنجره شود. در صورتیکه تمهیدات و فرمولاسیون لازم برای پروفیل پلیمری مورد استفاده در نظر گرفته نشده باشد.تابش نور فرا بنفش می تواند باعث تغییر رنگ و ترد شدن پروفیل باشد.برای اطمینان از عملکرد مناسب پروفیل مورد استفاده در فرایند کنترل کیفیت این نوع محصولات آزمونهای تسریع شده ای در نظر گرفته شده که امکان ارزیابی اثر همزمان تابش ، تغییرات دما و پاشش آب روی پروفیل را فراهم می کنند.

تاریخ: ۱۳۹۵/۰۶/۰۳
منبع: برگرفته از مجله پنجره ایرانیان و دستورالعمل راه، مسکن و شهر سازی
© تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به شرکت kotzolt تعلق دارد
طراحی سایت از پارسیان مهر