صفحه اصلی  >  راهنمای کاربردی تولید و نصب پنجره های یو پی وی سی- بخش پنجم
راهنمای کاربردی تولید و نصب پنجره های یو پی وی سی- بخش پنجم راهنمای کاربردی تولید و نصب پنجره های یو پی وی سی- بخش پنجم (تعداد بازدید : 1148)
نویسنده :  فهیمه نوروش - کارشناس بازاریابی

واحد بازاریابی پروفیل کتزولت (KOTZOLT ) با توجه به مطالب قبلی، دراین فصل با استفاده از منبع سایت انجمن کارفرمایی تولید کنندگان در و پنجره یو پی وی سی سایر مباحث در این زمینه را در اختیار فعالان این صنعت قرار می دهد.

فصل پنجم :

ملاحظات کلی قبل از عملیات نصب پنجره

گواهی نامه فنی پنجره و شیشه :

پنجره و شیشه دوجداره مورد استفاده باید دارای گواهی نامه فنی معتبر باشد.

محصولات وقطعات جانبی مورد نیاز برای نصب پنجره :

1-    محصولات درزبندی :

درتمامی شرایط، لازم است، درزبندی دیواره درگاه پنجره دیوار بنایی و چاچوب پنجره های وی پی وی سی به صورت پیرامونی انجام شود، تا از آب بندی و هوابندی پیرامون چارچوب اطمینان حاصل شود وباید با مواد درزبندی مخصوص انجام گیرد و نباید برای این منظور از گچ و سیمان استفاده شود.برای درزبندی فقط از دو نوع ماده میتوان استفاده کرد:

 

-         بتانه سیلیکونی برای تزریق با پمپ

-         نوارهای اسفنجی فشرده و آغشته که معمولا به شکل توپی عرضه می شود.

گروه نصب باید از تاریخ مصرف مواد ، استاندارد آنها نوارهای اسفنجی آغشته بسته به مواد به کار رفته که حتما باید از نوع مرغوب باشد اطلاع کافی داشته باشند

.                                         

 

 

 

2-    نوارهای اسفنجی :

نوارهای اسفنجی پیش فشرده یا غیر فشرده ،آغشته به بوتیل یا اکریلیک هستند وباید استاندارد ملی و یا جهانی باشند، باید توجه داشت نوارهای قیراندود اصلا مناسب نیستن. امروزه نوارهای پیش فشرده کارایی فراوانی دارند ، ضخامت اولیه نوارها محدود است ولی بعد از نصب به دلیل ضریب انبساط تعیین شده افزایش حجم می دهند و عمل درزبندی را انجام می دهند .

بازه کاربرد پیش بینی شده برای نوار اسفنجی انتخاب شده، باید این امکان را فراهم سازد تابزرگترین درز بوجود آمده بین پنجره و بدنه ساختمان که ناشی از رواداری ها است ، به نحو مناسبی پر و کیپ شود.

بتانه های کارتریجی (فشنگی ) و نوارهای اسفنجی توپی (رولی) باید در دمای بین 10-25 درجه سیلسیوس نگهداری شوند و در دمایبین 5-25 مورد استفاده قرار می گیرند .

 

 

اسفنج تزریقی:

بسیاری از گروه های نصب به جای اسفنج های پیش فشرده ارتجاعی از اسفنج های پلی یورتان تزریقی استفاده میکنند که پس از تزریق تا حدود 40 برابر افزایش دارد و کاربرد این نوع برای درزبندی بره دلایل زیر توصیه نمی شود:

1-    پس از افزایش حجم ، اسفنج ایجاد شده ماهیتی خشک پیدا میکند ودیگر ارتجاعی نیست.

2-    اسفنج تولید شده در برابر رطوبت دوام زیاد ندارد و به دلیل درزبندی نامناسب یا بروز میعان ،رطوبت به صورت طولانی مدت وجود داشته باشد،تخریب اسفنج غیر قابل اجتناب خواهد بود.

3-    درزمان افزایش حجم در بخش هایی که به دلیل بسته بودن درزها ، امکان افزایش حجم اسفنج محدودیت افزایش فشاری ایجاد می شود که بتواند باعث تغییر شکل قاب شود و روی حرکت بازشو اثر گذار باشد.

لاتن ها و مهره های تثبیت کننده :

1-    لاتن ها : علاوه بر تنظیم وضعیت استقرار چارچوب پنجره در گشودگی برای اجرای اصولی بتانه فاصله چارچوب پنجره تا سفت کاری در هیچ نقطه ای از 5 میلیمتر کمتر نباشد، که از چوب یا مواد پلاستیکی و به ضخامت حداقل 5 میلی متر حدودی 20 میلی متر در نظر گرفته می شوند.

2-    مهرهای تثبیت کننده: کار تثبیت اجرای نصب شده روی چارچوب و پنجره در مرحله سفت کاری یا قاب موجود پنجره قدیمی به عهده دارد.مهره ها اجزای نصب هستند که در زمان ساخت پنجره در داخل پروفیل های آن کار گذاشته می شوند و کار گذاشتن مهره های تثبیت در پای کار توسط گروه نصب غیر قابل قبول است .

 

لوازم جانبی نصب پنجره ها:

بست ها و نبشی های گوشه : بایداز لوازم فولاد نرم باشند.استحکام بست ها باید به اندازه باشد که در مقابل حداکثر باروارد شده در حین اجرا ودر دوره بهره برداری مقاومت کند .انتخاب بست های تثبیت کننده پنجره ها با مسئولیت گروه نصب است و متناسب با نوع پنجره یو پی وی سی ، نحوه نصب و خصوصا مقاومت های مکانیکی مورد انتظار تعیین می شود . از پیچ های فولادی سر برای اتصال بست نبشی شکل به گوشه چارچوب استفاده می شود . که توصیه می شود از بست های نبشی از پیش آماده شده به کار برده شود که دارای ضخامت و شکل مناسب و با سوراخ های گرد و یا لوبیایی شکل تعبیه شده هستند و به همراه یک واشر نصب شود.

قطع اتصال : نصب بست عموما به روش های متعارف با پیچ تنها یا رول بلت انجام می شود. انواع قطعات مورد استفاده برای نصب به شرح زیر است :

-رول پلاگ های پلاستیکی

- رول پلاگ های پلاستیکی و پیچ های سر تخت از قبل سرهم شده

- پیچ های فولادی عادی ضد رنگ سر پهن یا با یک واشر زیرسری

- رول بلت های مجهز به مخروط های فولادی انبساط

- پیچ های بدون نیاز به رول بلاگ

- پیچ های دواندازه ای

اصول کلی حمل ،جابجایی وانبار داری در پای کار

-         پنجره های باید در موقع حمل به خوبی تثبیت شوندتا در زمان جابجایی محفوظ بمانند.

-         در زمان حمل با اجزایی مانند تسمه،حفاظ ، بست گوشه ولاتن در برابر ضربه و تکانه های احتمالی زمان حمل و جابجایی محافظت شوند

-         پوشش مناسب برای بخش های برجسته

-         کار گذاشتن قیدهاییبین قاب و لنگه برای درست ماندن لنگه ها

-         قراردادن دستگیره های بلند و موقت برای سهولت جابجایی

نگهداری پنجره :

-         جلوگیری از تخریب اعوجاج و بروز تغییر شکل های ماندگار

-         ایجاد تهویه از لابه لای پنجره

-         محافظت در برابر شرایط نامناسب جوی

-         جلوگیری از تخریب ،شکستن ، و تغییر هندسه و خصوصیات ظاهری پنجره

-         محافظت در برابر اتفاقات حین اجرا


متن خود را اینجا وارد کنید.
تاریخ: ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
منبع: برگرفته از مجله پنجره ایرانیان و دستورالعمل راه، مسکن و شهر سازی
© تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به شرکت kotzolt تعلق دارد
طراحی سایت از پارسیان مهر