صفحه اصلی  >  راهنمای کاربردی تولید و نصب پنجره های یو پی وی سی بخش هفتم
راهنمای کاربردی تولید و نصب پنجره های یو پی وی سی بخش هفتم راهنمای کاربردی تولید و نصب پنجره های یو پی وی سی بخش هفتم  (تعداد بازدید : 1042)
نویسنده :  فهیمه نوروش - کارشناس بازاریابی

واحد بازاریابی پروفیل کتزولت (KOTZOLT ) مفتخر است که خدمتی هرچند کوچک، در جهت آموزش ، در صنعت یو پی وی سی انجام داده است. امید است جمع فعالین این صنعت با اتحاد گامی محکم و توام با فن و دانش روز در راستای حرفه ای شدن این صنعت در کشورمان بردارند.

درادامه فصل های گذشته که از این واحد مطالعه کرده اید اینک مطالبی در مورد نصب پنجره در ساختمان های موجود رااز ابعاد مختلف بررسی کرده و راهنمایی های لازم را ارائه می دهد.

نصب پنجره در ساختمان های موجود :

همانطور که قبلا نیز مطرح شد درپروژه های بهسازی ، نصب پنجره از حساسیت های خاصی برخوردار است زیرا معمولا باید تغییراتی اساسی در وضعیت موجود گشودگی وپنجره موجود انجام گیرد تا امکان نصب پنجره جدید فراهم آید.

روش اصلی نصب پنجره ها روی سفت کاری ساختمان موجود با مصالح بنایی به شرح زیر است:

-         سیستم دو پنجره ای : پنجره موجود حفظ می شود و پنجره جدید از داخل اضافه می شود که صورت روکاریا تودلی است.

-         سیتم دو پنجره ای نوع دوم : پنجره موجود حفظ می شود و پنجره جدید از داخل اضافه می شود و پنجره جدید از خارج اضافه می شود نصب به صورت تو دلی خواهد بود.

-         کلاف پیرامونی قاب پنجره موجود حفظ می شود و پنجره جدید داخل قاب موجود نصب می شود که این روش به صورت روکار وتوکار است و تنها تفاوتش در اقدامات اضافی برش پروفیل های پنجره قدیمی خواهد بود.نکته قابل اهمیت تفاوت اساسی برتری و مشخصات حرارتی ، صوتی همچنین هوابندی مجموعه پنجره های روش روکار و توکار نسبت به حالت تک پنجره ای روش های دیگر است.

وضعیت موجود گشودگی محل نصب پنجره :

-         ابعاد و رواداری ها

-         آماده سازی سطوح اتصال به دیوار یا پنجره های موجود

-         روش های نصب پنجره (در ساختمانهای موجود برای نصب پنجره جدید دو روش کلی وجود دارد)

این روش ها به شرح زیر است:

1-    روش اول : نصب پنجره دوم در سیستم دو پنجره ای ،پنجره موجود حفظ می شود و پنجره یو پی وی سی از طرف داخل و خارج به مجموعه اضافه می شود. و در این روش دسترسی به پنجره خارجی با مشکلاتی همراه است ولی اقدامات تخریب و ترمیم دیوار به حداقل میرسد.

2-    روش دوم: نصب پنجره دوم سیستم دو پنجره ای به صورت روکارو توکار

این روش نصب ،بیشتر زمانی مطرح می شود که اقدامات بهسازی تنها روی بخشی از پنجره ها ی ساختمان صورت می گیرد و نگه داشتن پنجره موجود برای حفظ یکنواختی نما ضروری است ،یا هنگامی که نمای قدیمی با پروفیل های جدید همخوانی ندارد و ظاهر اولیه پنجره باید حفظ شود و برای انجام این روش باید شرایط زیر حاکم باشد:

-         قابل قبول بودن ظاهر، کیفیت و دوام و عملکرد متعارف پنجره موجود

-         وجود امکان نصب پنجره جدید یا کشویی باشد.

که در این حالت باید نصب به صورت روکار از داخل ،مطابق ضوابط تعیین شده باشد.

نصب پنجره دوم به صورت توکار(تودلی )از طرف خارجی

این روش بیشتر زمانی مطرح می شود که لازم است هزینه ها کاهش یابد و از تخریب دیوار و نما اجتناب شود، یا امکان نصب پنجره به صورت دیگر ممکن نباشد و برای استاده از این روش باید شرایط زیر حاکم باشد.

-         قابل قبول بودن کیفیت ،دوام و عملکرد متعارف پنجره

-         لزوم کاهش هزینه ها و اجتناب از تخریب دیوار و نما

-         عدم وجود امکان نصب پنجره جدید در طرف داخل

-         وجود امکان دسترسی و باز و بسته کردن پنجره جدید پس از نصب

 

نصب پنجره جدید روی قاب پنجره موجود :

نصب پنجره روی قاب موجود غالب در صورتی انجام می گیرد که اجرای سیستم دو پنجره به دلایلی مانند کم بودن ضخامت دیوار یا ناممکن بودن ،بازو بسته کردن و نظافت پنجره ها وجود  نداشته باشد یا به دلایلی تخریب و ترمیم دیوار برای جایگزینی پنجره قدیمی با پنجره جدید امکان پذیر نباشد.این روش در صورتی قابل اجراست که چارچوب موجود در وضعیت مناسب و عاری از پو سیدگی جدی باشد.

 

کنترل رواداری های ابعادی درگاه ها ،باید برمبنای اندازه های روی نقشه و پس از کم کردن ضخامت پیش بینی شده برای اندود احتمالی صورت گیرد. باید اندازه گیری دقیق باشد که ابعاد پنجره جدید با ابعاد گشودگی آزادچارچوب قدیمی با احتساب یک فاصله اضافی حداقل 5 میلی متر در تمام جهات پیرامون آن منطبق است.

                

لاتن ها و اتصالات باید حتی الامکان نزدیک لوله ها، ستون ها ، وادارها و سیستم قفل و بست باشد. در موارد خاص از لاتن های موقت نیز استفاده می شود.

 

متن خود را اینجا وارد کنید.
تاریخ: ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
منبع: برگرفته از مجله پنجره ایرانیان و دستورالعمل راه، مسکن و شهر سازی
© تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به شرکت kotzolt تعلق دارد
طراحی سایت از پارسیان مهر