صفحه اصلی  >  راهنمای کاربردی تولید و نصب پنجره های یو پی وی سی بخش هشتم
راهنمای کاربردی تولید و نصب پنجره های یو پی وی سی بخش هشتم راهنمای کاربردی تولید و نصب پنجره های یو پی وی سی بخش هشتم  (تعداد بازدید : 858)
نویسنده :  فهیمه نوروش - کارشناس بازاریابی

واحد بازاریابی پروفیل کتزولت (KOTZOLT ) در فصلهای گذشته دستورالعمل های خاص تولید و نصب درو پنجره یو پی وی سی را دراختیار علاقه مندان به این صنعت قرار داده است  ، به امید بهره مند شدن از  این اطلاعات درادامه مطالب ، واحد بازاریابی پروفیل کتزولت (KOTZOLT ) بحث را درراستای تولید و نصب درو پنجره یو پی وی سی در این فصل ادامه می دهد.

گفته شده که اتصال بخش های کناری و فوقانی پنجره می تواند از داخل پروفیل یا روی بال لازم است حتما از پیچ های سرتخت استفاده شود. اتصال بخش زیرین از داخل جان پروفیل به هیچ وجه توصیه نمی شود.

                            `

 

نصب پنجره روی قاب فولادی پنجره های قدیمی:

درایران 3 نوع پروفیل برای پنجره های فولادی مطرح می باشد.

-         پروفیل های قوطی شکل لبه دار

-         پروفیل های قوطی شکل که با اضافه شدن یک تسمه لبه دار شده اند .

-         پروفیل های باز ( مدل فرانسوی ) که با خم کردن یا نورد سرد ورق های فولادی ساخته می شدند.

 

شناسایی وضعیت چارچوب های پنجره های موجود فولادی :

باید از اینکه به طور غیر عادی دچار زنگ زدگی و خوردگی نشده باشد اطمینان پیدا کرد و در صورت مشاهده زنگ زدگی سطحی ، باید با برس فلز یا برس براده برداری نرم رنگ زدایی شود و یک یا دو لایه رنگ مناسب محافظ روی فلز شود. در صورتیکه وضعیت چارچوب موجود دچار پوسیدگی زیاد یا هر نوع آسیب باشد یا به طور موضعی و کلی برای نصب نامناسب باشد، باید پیشنهاد داد که پروفیل به صورت موضعی یا کامل حذف و با پروفیل های سالم جایگزین شود.

تکمیل و آماده سازی نشیمنگاه :

در بیشتر موارد به علت کم عرض بودن پروفیل های موجود امکان نصب پرووفیل قاب روی پروفیل موجود فراهم نیست. دربرخی موارد، از پروفیل بازشو به جای پروفیل قاب ، بدون تکیه گاه مناسب استفاده می شود که به هیچ عنوان اصولی نیست . در چنین شرایطی با اضافه کردن یک پروفیل واسط با ابعاد مناسب ، عرض نشیمنگاه لازم برای پنجره تامین شود.

 

 

                    

 

 

پس از نصب یو پی وی سی لازم است درزبندی لازم در طرف خارج و در صورت امکان در طرف داخل آن انجام شود.

نصب پنجره روی قاب آلومینیومی پنجره قدیمی

در صورتی که پنجره های آلومینیومی قدیمی با بازشوهای لولایی باشند اصول کلی نصب مشابه روش نصب روی قاب پنجره های فولادی قدیمی خواهد بود و اگر کشویی باشند باید از کلاف واسط استفاده کرد که توصیه می شود از کلاف های واسط فلزی اجتناب شود .

نصب پنجره روی قاب پنجره چوبی قدیمی

درصورت تردید در خصوص استحکام قطعات پنجره ، پیچی در یکی از قطعاتی که سلامت آن مورد شک و تردید است کار گذاشته می شود و با اعمال نیرو از داخل چوب بیرون کشیده می شود . در صورتیکه نزدیکترین نقطه اتصال چارچوب جدید به چارچوب قدیمی در فاصله بیشتراز 10 سانتیمتری قسمت دردست تعمیر باشد ، امکان مرمت موضعی چار چوب با یک قطعه چوب نیز وجود دارد . در بعضی مواقع ، حذف یک بخش یا کل پروفیل زیر سری چارچوب پنجره ساده تر است .

در صورتیکه چوب رنگ خورده یا با مواد ورنی پوشش داده شده باشد ، باید چسبندگی پوشش به چوب کنترل شود . در غیر این صورت باید قسمتهایی که وضعیت مناسبی ندارد برس کاری یا رنده کاری شده و مجددا با رنگ یا سایر مواد مشابه پوشانده شوند.

 

           

 

عملیات تراش دادن روی ابعاد پنجره های مورد نصب تاثیر گذار است و باید پیشاپیش نظر خواهی و هماهنگی با کارفرما به عمل آید و در مدارک پیمان در نظر گرفته شود.بسته به شکل مقطع پنجره موجود، عرض نشیمنگاه پنجره جدید و جزئیات طراحی ، کلاف واسط می تواند یک تکه یا چند تکه باشد.

اتصال کلاف واسط به قاب پنجره قدیمی چوبی می تواند با میخ یا پیچ صورت گیرد.معمولا عملیات تراش به صورت درجا در پای کار با استفاده از بزار برقی قابل حمل (رنده برقی ) صورت می گیرد . این عملیات بسیار حساس و مستلزم دقت فراوان است . دراکثر موارد، بتانه کاری بین چارچوب قدیمی پنجره و سفت کاری ساختمان برای کاهش اثر هوابندی ناقص دراین مقطع لازم است . در حالت بتانه کاری از طرف خارج معمولا بتانه کاری برای پر کردن درز موجود بین چارچوب پنجره و سفت کاری ساختمان اجرا می شود و درصورت تنگ بودن درز، لازم است تا عرض آن تا حداقل 5 میلیمتر افزایش یابد. در صورتی که درز بین سفت کاری ساختمان و چارچوب قدیمی خیلی کم باشد بتانه کاری به صورت گوشه روکار نیز مجاز است .

بتانه کاری از طرف داخل می تواند به صورت روکار کرد ولی صرفا در صورتی قابل طرح است که از طرف خارج امکان پذیر نباشد. این راه حل برای مرمت پنجره ها ، صرفا موقعی عملی است که یک پوشش مضاعف خارجی برای پنجره در نظر گرفته شده باشد و بین پوشش تکمیلی و سفت کاری ساختمان صورت گیرد. درهر صور باید تمامی سوراخ های تخلیه آب (درناژ) چارچوب قدیمی با بتانه تزریقی مسدود گردد.چارچوب موجود در نظر گرفته شود و از بروز پوسیدگی و تغییر شکل آن جلوگیری گردد. یکی از مطرح ترین روش های متداول و مفید درنظر گرفتن یک مسیر تهویه بین آب چکان جدید و قاب چوبی پنجره قدیمی با عرض بیش از 5 میلیمتر است . برای حفظ این فاصله در صورت لزوم، فاصله گذاری های موضعی در نقاط مختلف زیر آب چکان در نظر گرفته می شود. پس از نصب پنجره یو پی وی سی باید درزبندی لازم در طرف خارج و درصورت امکان داخل آن انجام شود. در صورتی که این امر قابل انجام نباشد.لازم است ملاحظات دقیق جهت حصول اطمینان از سلامت چوب درشرایط جدید درنظر گرفته شود.

 

متن خود را اینجا وارد کنید.
تاریخ: ۱۳۹۵/۰۷/۱۰
منبع: برگرفته از مجله پنجره ایرانیان و دستورالعمل راه، مسکن و شهر سازی
© تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به شرکت kotzolt تعلق دارد
طراحی سایت از پارسیان مهر